Triskel Obloha v březnu 1999

Úvod
Nemeton - místo setkání

Filosofie, mythologie
Llewova smrt
Keltské náboženství
O aktualismu v humanitních vědách
Staré pověsti české - nebo bójské?
Brighid, jasná bohyně Keltů
Samain - čas zániku a obnovy
Druidové v proměnách doby

Historie
Kelti v Čechách

Astronomie
Obloha v říjnu, listopadu a prosinci
Obloha v září
Obloha v červenci a srpnu
Obloha v červnu
Obloha v květnu
Obloha v dubnu
Obloha v březnu
Obloha v únoru

Rostliny, stromy, ogham
Robert Graves: Bílá bohyně
Stromy keltského oghamu

Recenze
John Gribbin: Pátrání po Schroedingerově kočce
Václav Tatíček: Přemyslovské lustrování

Fotografie

Odkazy


Zpět na hlavní stránku

Začátkem března Slunce vychází ve tři čtvrtě na sedm a zapadá ve tři čtvrtě na šest, koncem března však vychází už ve tři čtvrtě na šest (takže ho lenoši jako já jen málokdy při východu uvidí) a zapadá až v půl sedmé. Ve dnech kolem 20. března nastává jarní rovnodennost. Letos k astronomické jarní rovnodennosti dojde 21. března v 01:46 UT (universálního času) neboli GMT (Greenwichského času), což je 02:46 SEĆ (středoevropského času). Jak název napovídá, při rovnodennosti jsou noc a den stejně dlouhé. S jistou nepřesností se dá říct, že den trvá od šesti ráno do šesti večer - celkem tedy dvanáct hodin. Při rovnodennosti Slunce vychází právě na východě a zapadá na západě, a změna azimutu východu a západu Slunce je v tomto období nejrychlejší. Schválně se zkuste podívat, kde Slunce vyšlo jeden den a kde druhý. (Nejpomalejší změny jsou naproti tomu kolem slunovratů, kdy se Slunce „zastaví“, jak naznačuje i latinský název slunovratu, solstitium.) Nepříliš názorně to uvidíte na následujícím grafu azimutů východu a západu Slunce.

Zvetsit graf
Zvětšit graf

V letošním březnu bude dvakrát úplněk: 2.3. a 31.3., nov bude 17.3. (na tento den připadá také svátek sv. Patrika, patrona Irska; není pravděpodobně náhodou, že se slaví poblíž jarní rovnodennosti). Takzvané „nové světlo“ (poprvé viditelný srpeček Měsíce na západě) bude 18.3. To je dobře, protože 19. března dojde ke konjunkci Venuše a Saturna (budou od sebe vzdáleny 2,4 úhlových stupňů) a s nedalekým Měsícem budou na západním obzoru po západu Slunce jistě tvořit působivou skupinku. Saturn je ale jen málo jasný, takže tak skvělá podívaná, jako konjunkce Venuše s Jupiterem v únoru to nebude.

Nyní ještě zbývá přidat podobné grafy jako jsou v článku Obloha v únoru, kde najdete i jejich vysvětlení, a popřát jasnou oblohu a příjemné astronomické zážitky.

Zvetsit graf
Zvětšit graf

Zvetsit graf
Zvětšit graf

Zvetsit graf
Zvětšit graf

A ještě něco: od 28.3. platí letní čas (SELČ), takže k časovým údajům v SEČ, které zde uvádím, musíte přidat jednu hodinu, abyste dostali čas na vašich hodinkách.
Jak vždycky říká jeden můj kamarád: ta hodina nám bude chybět až do podzimu.

Pro vytvoření grafů byla použita data z programu MoonCalc 4.0 (c) Dr. Monzur Ahmad

Petra Eleonora Neumanová