Triskel Obloha v červnu 1999

Úvod
Nemeton - místo setkání

Filosofie, mythologie
Llewova smrt
Keltské náboženství
O aktualismu v humanitních vědách
Staré pověsti české - nebo bójské?
Brighid, jasná bohyně Keltů
Samain - čas zániku a obnovy
Druidové v proměnách doby

Historie
Kelti v Čechách

Astronomie
Obloha v říjnu, listopadu a prosinci
Obloha v září
Obloha v červenci a srpnu
Obloha v červnu
Obloha v květnu
Obloha v dubnu
Obloha v březnu
Obloha v únoru

Rostliny, stromy, ogham
Robert Graves: Bílá bohyně
Stromy keltského oghamu

Recenze
John Gribbin: Pátrání po Schroedingerově kočce
Václav Tatíček: Přemyslovské lustrování

Fotografie

Odkazy


Zpět na hlavní stránku

     V červnu se nám snad naskytne dost příležitostí, jak za klidných teplých nocí pozorovat oblohu. Není to ovšem pouze noční pozorování, se kterým se mi měsíc červen spojuje. V polovině června (přesně 21.6. v 21:49 SELĆ) dojde totiž k astronomickému letnímu slunovratu, což znamená, že tehdy bude nejkratší noc a nejdelší den. Délka noci a dne se však po celý červen mění jen velmi málo, Slunce vychází kolem páté hodiny středoevropského letního času a zapadá kolem deváté. Toto „zastavení Slunce“, kdy se azimut východů a západů Slunce po celý měsíc prakticky nemění, se odráží i v etymologii latinského výrazu pro slunovrat, solstitium. Etymologie českého slunovratu je také zcela jasná: poté, co Slunce dospělo k nejsevernějším východům a západům, se zase bude vracet, až za zimního slunovratu opět dojde nejdál na jih.

     Měsíc bude 7.6. v poslední čtvrti, 13.6. bude nov, první srpek nového Měsíce by měl být vidět 15.6., 20.6. bude Měsíc v první čtvrti a 28.6. bude úplněk. Hezké pozorování úzkého srpku Měsíce v konjunkci s jasnou Venuší na večerní západní obloze můžete zažít 16.6., ke konjunkci Měsíce s Marsem dojde 22.6.

     Venuše je viditelná večer a v první polovině noci jako Večernice na západní obloze (vychází kolem osmé ráno a zapadá kolem půlnoci), Mars je opět dobře pozorovatelný v souhvězdí Panny vedle modravé hvězdy Spica (počátkem června bude velmi blízko u ní), vychází kolem čtvrté odpoledne a zapadá kolem třetí ráno.

     Závěrem přidávám obvyklé grafy a zdůrazňuji, že časy uvedené v grafech jsou středoevropské; abyste dostali středoevropský letní čas, musíte přičíst jednu hodinu.

Zvetsit graf
Zvětšit graf

Zvetsit graf
Zvětšit graf

Zvetsit graf
Zvětšit graf

Pro vytvoření grafů byla použita data z programu MoonCalc 4.0 (c) Dr. Monzur Ahmad

Petra Eleonora Neumanová